Kyberšikana

Zde jsou uvedeny nejznámější a nejtragičtější případy kyberšikany. Pět z těchto šesti uvedených případů skončilo bohužel tragicky - smrtí oběti.

  1. Ghyslain Raza
  2. Patrick Ryan Halligan
  3. Megan Taylor Meier
  4. Jessica Logan
  5. Anna Halman
  6. Hope Witsell

Ghyslain Raza

(14 let, Kanada, 2003)

Ghyslain Raza

je žák střední školy v Trois-Rivières, Québec, který se stal od května 2003 celosvětově známým pod přezdívkou Star Wars kid (Kluk ze Star Wars). Popularitu mu přinesla amatérská videonahrávka z roku 2002, na níž se nepříliš zdařile pokouší ztvárnit svou oblíbenou postavu z Hvězdných válek, Dartha Maula. Jeho spolužáci ji nalezli a v roce 2003 vyvěsili na internet pod jménem Jackass_starwars_funny.wmv v domnění, že to bude jen takový malý kanadský žertík. Výsledek ovšem předčil veškerá jejich očekávání.

Reakce byla nečekaná. Za první dva týdny od zveřejnění zaznamenal server několik miliónů stažení této nahrávky. Rovněž se začly objevovat nahrávky, ve kterých byly přidány různé zvukové a světelné efekty. Časem vznikly různě upravené a sestřihané nahrávky využívající zároveň scény z filmů jako Pán prstenů, Matrix Reloaded, Kill Bill a jiné. V roce 2008 byl Raza parodován v seriálu South Park v epizodě Canada on Strike.

Když se chlapec dověděl o své nečekané popularitě, utrpěl těžký psychický otřes a musel se podrobit dlouhodobému léčení. Nahrávka totiž opravdu nebyla zrovna povedená a velmi okatě demonstrovala jeho nadváhu a neohrabanost, což navíc řada diváků z internetového světa neváhala ventilovat na svých stránkách a blozích. O popularitě SWk svědčí i fakt, že internetová petice požadující, aby Ghyslain Raza obdržel cameo roli ve třetím dílu SW, shromáždila přes 178 000 podpisů. George Lucas tuto možnost nepopřel, ale nakonec ho nedosadil.

Vzhledem ke svým důsledkům je Ghyslain raza uváděn jako první celosvětově známá oběť kyberšikany. Zveřejnění mělo i soudní dohru, když chlapcova rodina zažalovala rodiny čtyř jeho spolužáků o sumu čtvrt miliónu kanadských dolarů. Celá záležitost nakonec skončila mimosoudním vyrovnáním.

Patrick Ryan Halligan

(13 let, USA, 2003)

Patrick Ryan Halligan

Ryan Patrick Halligan (18. prosince 1989 - 7. října 2003) byl americký teenager z Essexu ve Vermontu, který spáchal sebevraždu poté, co byl šikanován svými spolužáky jak v reálném životě, tak kyberšikanován v online prostoru. Bylo mu pouhých 13 let.

Jelikož byl Ryan obětí fyzické šikany, začal se učit kickbox a útočníkům se postavil. Přestože prohrál, útočníci se mu chtěli pomstít. K tomu využili spolužačku, která pak na internetu předstírala, že má o Ryana zájem. Jejím úkolem bylo získat o Ryanovi co nejvíce osobních informací. Ty poté zveřejnila na školním webu a označila Ryana za gaye. Na chatu si z něj dělali legraci i další spolužáci.

7. října 2003 ráno se Ryan oběsil v koupelně. Objevila ho jeho sestra, která byla první, kdo ten den vstával.

Megan Taylor Meier

Megan Taylor Meier (6. listopadu 1992 – 17. října 2006) je dalším americkým teenagerem, který spáchal sebevraždu poté, co se stal obětí kyberšikaně na internetu.

Megan byla 13letá dívka z Dardenne Prairie v Missouri, která trpěla poruchou pozornosti a měla problémy s nadváhou. Tyto problémy u ní vyvolávalo deprese. Ve 3. ročníku začala mluvit o sebevraždě, proto s ní rodiče navštívili terapeuta. S nástupem do 8. ročníku na nové škole prožívala šťastné období. Na této škole byly povinné školní uniformy a studenti měli zakázáno líčení, což Megan vyhovovalo. Stala se členkou volejbalového týmu, podařilo se jí velmi zhubnout (asi 10 kg) a lékař jí měl brzy sundat rovnátka. V tomto období plném změn se rozešla se svou dlouholetou nejlepší kamarádkou Sarah Drew (13 let), se kterou si již delší dobu nerozuměla.

Několik týdnů před svými 14. narozeninami se na sociální síti seznámila s 16letým chlapcem Joshem Evansem. Velice se sblížili a vznikla mezi nimi jistá náklonnost, aniž by se někdy osobně setkali. Brzy se však Joshovo chování vůči Megan změnilo. Poté, co ji začal psát škaredé zprávy („Nevím, jestli chci být tvůj přítel už proto, že jsem slyšel, že na své přátele nejsi úplně příjemná,“) maminka dceři přikázala, aby se od sociální sítě odhlásila. Megan však zákaz porušila a začala znovu s Joshem komunikovat. K tomu se přidaly i jiné děti, které byly na Megan sprosté a psaly ji urážlivé vzkazy ("Megan Meier je děvka. Megan Meier je tlustá kráva“). Když matka zjistila, že Megan porušila její příkaz, byla velmi rozzlobená. „Ty jsi moje máma! Máš být na mé straně!“ řekla jí Megan. O 12 minut později našli rodiče Megan oběšenou ve skříni. Zemřela následující den v nemocnici.

Když pak rodiče prohlíželi zprávy, které si Megan posílala s ostatními, našli i poslední zprávu od Joshe („Všichni v O'Fallon ví, jaká jsi. Jsi špatný člověk a všichni tě nenávidí. Měj posranej zbytek svého života. Svět by byl lepší místo bez tebe.“). Při následném vyšetřování se zjistilo, že Josh nebyl Josh. Tuto chlapeckou postavu si vymyslela 50letá Lori Drew, matka Meganiny bývalé kamarádky a tímto způsobem se chtěla Megan pomstít za to, že se přestala kamarádit s její dcerou. K tomuto účelu Lori pro kyberšikanu využila pomoci i kolegyně z práce. Po smrti Megan neprojevila Lori žádné výčitky a celou záležitost vnímala jako nevinný žert.

Jessica Logan

(18 let, USA, 2008)

Jessica Logan

Kyberšikana se nemusí týkat jen malých dětí. Příkladem může být případ 18leté Jessicy Logan ze Cincinnati v Ohiu. Jessica se oběsila 3. července 2008 poté, co její bývalý přítel rozeslal její nahé fotografie. Stala se tak jednou z prvních obětí sextingu.

Sexting je proces, kdy osoba odesílá sexuálně laděné zprávy, fotografie či videozáznamy svého obnaženého těla nebo je publikuje na internetu. Toto chování může vypadat jako nevinná zábava, ale ti, co se sextingu věnují, si neuvědomují případná rizika tohoto chování, a jak závažné důsledky z něj pro ně mohou plynout. Potenciálním útočníkům tak dávají do rukou velmi citlivé informace, které lze snadno zneužít např. k ponižování, zesměšňování, dehonestování, vydírání nebo k jiným formám šikany či kyberšikany.

Anna Halman

(14 let, Polsko, 2006)

Nejtragičtější případ kyberšikany v kontinentální Evropě se odehrál v Polsku. Obětí se stala 14letá studentka 2. gymnázia v Gdaňsku Anna Halman (21. června 1992 – 21. Října 2006, z Kiełpino, předměstí Gdaňsku). Anna spáchala sebevraždu poté, co byla 20. října 2006 vystavena před zraky všech svých spolužáků sexuální šikaně a kyberšikaně. Během vyučování, poté, co učitelka na 20 minut opustila učebnu, Annu napadli a sexuálně obtěžovali 4 spolužáci (Łukasz P., Arkadiusz P., Mateusz W., Dawid M.). Strhávali z ní šaty, osahávali ji a předstírali, že ji znásilňují. Jeden z nich ji chytil za hlavou a předstíral, že provádí orální sex. Další student, Michał Sz., vše natáčel na svůj mobilní telefon. Anna se snažila bránit, pokusila se schovat pod lavici, křičela a s pláčem prosila, aby jí nechali. Několik spolužaček se jí sice snažilo zastat, ale byli slabší než útočníci. Ostatní žáci pouze se zájmem přihlíželi, protože to považovali za výbornou legraci. Útočníci Anně vyhrožovali, že pořízený záznam umístí na internet, aby si ho mohli všichni prohlédnout. To také později udělali. Anně se nakonec podařilo vyprostit a utekla domů. O šikaně doma nikomu neřekla.

Učitelce polštiny byl incident oznámen po návratu do třídy. Po vyučování volala k Halmanovým, aby je informovala o tom, co se ve škole stalo, avšak hovořila pouze s Anniným 18letým bratrem Patrykem. Anna bratra prosila, aby rodičům nic neříkal, chtěla jim o tom říct sama, ale to se nestalo. „Dítě, co se si stalo ve škole zlého?“ ptala se jí matka. „Poradím si, mami,“ odpověděla Anna. Téhož dne večer sdělila kamarádce Iwone, která ji přišla navštívit, že už nevydrží to školní ponižování, že se chce zabít. Iwone při odchodu řekla Anině matce, aby na ni dávala pozor. Další den Anna spáchala sebevraždu. Oběsila se na švihadle. Policejní vyšetřování ve škole odhalilo, že nešlo zdaleka o první útok, kterému byla Anna vystavena. Stejní útočníci ji napadali opakovaně několik týdnů od doby, kdy s Michałem Sz. odmítla chodit. Anniny kamarádky uvedly, že měla z chlapců panický strach. To bylo také důvodem, proč předchozí útoky neoznámila. Podle rodičů byla tichá, uzavřená a velmi stydlivá. Ani vedení školy předešlé incidenty nijak neřešilo, ačkoli o nich vědělo od dalších studentek.

Hope Witsell

(13, let, USA, 2009)

Hope Witsell

12. září 2009 spáchala sebevraždu 13letá žákyně 7. třídy floridské základní školy Hope Witsell. Důvodem její sebevraždy byl sexting. Hope vyrůstala v malém zemědělském městečku Sundance na Floridě. Ve třídě patřila k výborným a aktivním žákyním, netrpěla depresemi, měla hodně přátel. Naplánovala si, že bude v budoucnu studovat na Floridské univerzitě, zajímalo ji hlavně zemědělství a chovatelství.

Protože chtěla upoutat pozornost Alexe Eargooda, chlapce, který se jí líbil, zaslala mu mobilním telefonem svou nahou fotografii. Jeho spolužačka si ale v autobuse od Alexe půjčila mobil, ve kterém našla nahou fotku Hope. Tuto fotku pak dívka přeposlala dalším spolužákům a spolužačkám ze školy. Během několika hodin začala fotografie kolovat po několika okolních základních a středních školách. Od této chvíle začala probíhat ve škole šikana – spolužáci se Hope smáli, uráželi jí, říkali o ní, že je děvka a coura. Postupně se o sextingu Hope a o její nahé fotografii šířící se školou dozvědělo vedení školy, které Hope na týden vyloučilo (vyloučena měla být na začátku nového školního roku).

Na výročním setkání organizace Future Farmers of America (FFA) v Orlandu Hope oslovila skupina chlapců, kteří ji nutili, aby jim dala svou nahou fotografii, aby se jim vyfotila na mobilní telefon. Jeden z nich byl obzvláště agresivní - několikrát volal k Hope na pokoj, ve kterém bydlela s ostatními dívkami, a nutil ji, aby mu poslala fotografii svých ňader. Hope chlapce nejdříve ignorovala. Obtěžování však nepřestalo ani v noci, dívky se bály a nakonec se Hope mobilním telefonem vyfotografovala a nechala ho za dveřmi, kde jej ráno našli dospělí a spatřili její fotografii. Na začátku nového školního roku se Hope se svou spolužačkou Rebekou zastavila v kavárně, kde ji oslovila skupinka chlapců s tím, že mají její nahou fotografii a že se zastaví u ní ve škole. A začne peklo. Hope utekla z kavárny v slzách.

O tom, co se dělo dál, se vedou spory. V pátek, 11. září 2009 se mělo odehrát zhruba toto:

Hope se setkala se školní sociální pracovnicí Jodi Orlando. Někteří zaměstnanci školy si všimli, že má Hope na nohou řezné rány, které mohou být důkazem sebepoškozování. Sociální pracovnice ve své kanceláři s Hope nějakou dobu hovořila a nakonec společně uzavřely a podepsaly tzv. „no-harm contract“ čili smlouvu o neubližování si. Podle této smlouvy Hope souhlasila s tím, že jakmile by pocítila potřebu si ublížit, řekne to někomu dospělému. Jodi i Hope tuto dohodu podepsaly (smlouva byla po smrti Hope nalezena v koši její ložnice). Rodiče Hope později vypověděli, že jim nikdo ze školy neřekl, že by si jejich dcera chtěla ublížit.

V sobotu 12. září 2009 zůstala Hope doma a sekala trávník. Rodiče byli v práci. Po jejich návratu z práce se společně navečeřeli. V 20:30 zazvonil telefon a Hope jej zvedla. Když se její rodiče ptali, kdo volá, odpověděla „Tereza“. Na displeji telefonu však bylo uvedeno „Michael“, vypověděli později rodiče. V 21:10 byla matka zkontrolovat Hope v jejím pokoji. Ta byla v pořádku, ležela na posteli a psala si deník. O hodinu později ji matka šla uložit a našla ji oběšenou. Visela na růžovém šátku, který si omotala kolem baldachýnu své postele…

Její poslední záznam z deníku obsahoval tato slova:

Jsem rozhodnuta. Cítím to v žaludku. Zkusím se oběsit. Doufám, že se mi to podaří.

Jako zdroj informací k této besedě byly použity materiály z www.e-bezpeci.cz. (Projekt E-Bezpečí, Univerzita Palackého, 2007-2011)